Чинна українська модель відновного правосуддя

Віра Землянська,
кандидат юридичних наук, координатор програми примирення потерпілих і правопорушників Українського Центру Порозуміння


У січні 2003 р. Український Центр Порозуміння за підтримки Інституту Сталих Спільнот розпочав дворічний проект з впровадження програм примирення (медіації) потерпілих і правопорушників у систему кримінального судочинства України. Проект мав на меті розробити таку модель програми відновного правосуддя у м. Києві, яка б у подальшому стала базовою для інституціоналізації відновного правосуддя у всій Україні. Для досягнення поставленої мети, насамперед, необхідно було підготувати спеціалістів для ведення програм примирення - медіаторів і налагодити партнерські відносини із судовими та правоохоронними органами.

На базі Українського Центру Порозуміння було підготовлено 20 медіаторів - ведучих програм примирення, з якими постійно ведеться робота щодо вдосконалення їхніх професійних навичок і набуття нових знань у сфері медіації. Що стосується налагодження партнерських стосунків з державними органами, то ми знайшли щире порозуміння та підтримку з боку Верховного суду України. Верховний суд України підтримав нашу ідею щодо співробітництва і проведення зустрічей примирення між потерпілими і правопорушниками у 2-х районних судах м. Києва та порекомендував використати як експериментальний майданчик Деснянський і Дарницький районні суди м. Києва. На жаль, у Деснянському суді співробітництво було започатковано лише на рівні окремих суддів, а ось у Дарницькому суді воно було налагоджено на рівні усього суду. На початку липня 2003р. між Українським Центром Порозуміння і Дарницьким районним судом було підписано угоду про співробітництво.

На підставі цієї угоди представник Українського Центру Порозуміння одержує в канцелярії суду інформацію про зареєстровані кримінальні справи, бажано до призначення дати попереднього розгляду. Інформація містить у собі прізвище, ім'я, по батькові, адреси і телефони сторін, статтю обвинувачення та факт того, чи визнав правопорушник свою участь у скоєному злочині.

Після надходження такої інформації із суду вона передається медіатору, який забезпечує своєчасне проведення зустрічі примирення до початку судового розгляду.

Коли медіатор визначить, що по даній справі можливе проведення програми примирення, він спочатку зв'язується по телефону, а потім зустрічається особисто з правопорушником. Якщо правопорушник не виявляє бажання взяти участь у медіації, то медіатор на цьому припиняє свої дії з цієї справи. Якщо правопорушник дав згоду взяти участь у програмі примирення, то медіатор далі зустрічається з потерпілим. Під час попередньої зустрічі зі сторонами медіатор пояснює їм мету програми, її процедуру та юридичні наслідки. Лише після попередньої зустрічі зі сторонами та цілковитої згоди ведучий організовує їхню спільну зустріч - процедуру примирення (процедуру медіації). Необхідними умовами для проведення медіації є:

  • наявність потерпілого і правопорушника;
  • визнання правопорушником факту своєї участі у злочині;
  • добровільність участі сторін;
  • конфіденційність медіації.

Крім сторін, у процедурі примирення може брати участь будь-яка особа, присутність якої буде доцільною. Наприклад, особа, яка є авторитетом для правопорушника і може позитивно вплинути на його поведінку - батьки, друзі, сусіди, тренер тощо. Представники служби роботи з молоддю або соціальної служби для молоді також можуть бути присутніми на спільній зустрічі у разі необхідності.

Результатом спільної зустрічі потерпілого і правопорушника є згода, якої вони дійшли. Ця згода оформляється у вигляді договору примирення, типову форму якого узгоджено спільно з представниками суду. Після підписання угоди одна із сторін може клопотати перед суддею про долучення цього договору до матеріалів справи. У свою чергу, Український Центр Порозуміння інформує суддю про наслідки медіації зі сторонами, дотримуючись принципу конфіденційності.

У випадку клопотання однією із сторін про долучення договору примирення і документів, які підтверджують його виконання, до матеріалів справи суддя радиться на місці та приймає рішення про можливість їх долучення до матеріалів справи.

Під час винесення рішення по справі суддя може врахувати наслідки медіації та прийняти рішення про звільнення підсудного від покарання із застосуванням до нього примусових заходів виховного характеру в разі вчинення неповнолітнім підсудним злочину невеликої або середньої тяжкості (Ст.105 КК). Крім цього, суд може прийняти рішення про звільнення неповнолітнього підсудного від покарання з випробуванням у випадку його засудження до позбавлення волі (Ст.104 КК).

Суд може звільнити як неповнолітнього підсудного, так і дорослу особу на підставі його дійового каяття (Ст. 45 Кримінального Кодексу - КК) або примирення з потерпілим (Ст. 46 КК). У випадку вчинення підсудним злочину невеликої або середньої тяжкості суд може врахувати результати медіації та передати його на поруки колективу підприємства, установи чи організації (Ст. 47 КК).

Суддя також може врахувати примирення сторін як обставину, що пом'якшує покарання під час ухвалення вироку (п.2 ч.1 та ч.2 Ст. 66 КК) або призначити більш м'яке покарання, ніж передбачено законом за вчинення особливо тяжкого, тяжкого або середньої тяжкості злочину (Ст. 69 КК).

У справах приватного обвинувачення суддя може використати результати медіації для закриття кримінальної справи на підставі п.1 Ст. 27 Кримінально-процесуального кодексу у разі примирення винного і потерпілого на будь-якому етапі провадження.